Adres : Yukarı Öveçler mahallesi Lizbon caddesi
No: 30 / 3 Çankaya / ANKARA
Telefon : +90 312 472 19 25
E-Mail : iletisim@guvenyapicati.com.tr

Ildız Board

Ildız Board Ürün Özellikleri                                                                                                                                          

1. ILDIZBOARD, ILDIZBOND metal kiremitleri ile aynı formda üretilen bir ısı yalıtım panelidir.

2. ILDIZBOND metal kiremitlerinin altında, ILDIZBOARD ısı yalıtım paneli kullanıldığında birçok avantajlar yaratılmaktadır.

Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • ILDIZBOARD, ILDIZBOND metal kiremitleri ile aynı formda olduğundan, metal kiremit ısı yalıtım paneli üzerine bire bir oturmaktadır. Böylece metal kiremit ile, ısı yalıtım paneli arasında boşluk kalmadığından, kiremidin üzerinde rahatlıkla yürünebilmektedir.
 • Isı yalıtım panelinin alt ve üst yüzeyinde ince kanallar olduğundan çatı altı havalanmakta terleme olmamaktadır.
 • ILDIZBOARD kullanımı ile ısı yalıtım problemi de çözülmüş olmaktadır. ILDIZBOARD ısı yalıtım ihtiyacına göre 5,5-11,5 cm arasındaki kalınlıklarda üretilmektedir.
 • ILDIZBOARD kullanılan çatı kaplamalarında, kadronajlama yapılmasına ihtiyaç kalmadığından, hem ahşaptan, hem de işçilikten tasarruf edilmektedir.
 • ILDIZBOARD aralıksız çatıya döşendiği için ısı körüsü oluşumuna imkan vermez
 1. ILDIZBOARD teknik bilgileri:

 

KALINLIK

5,5-6,5-7,5-8,5-9,5-10,5-11,5 cm

NET KAPLAMA ÖLÇÜSÜ

105 cm x 74 cm

NET KAPLAMA ALANI

0,777 m2

YOĞUNLUK

20 kg/m3 - 25 kg/m3 - 30kg/m3

ISI İLETKENLİĞİ (W/mK)

0,034

UYGULAMA DETAYLARI:

 1. Çatı kiremit altı tahtası veya en az 11 mm kalınlığındaki OSB ile kaplanmış olmalıdır.
 2. Çatı çevresi tamamen 3 x 5 cm ahşap çıta ile çıtalanmalıdır.
 3. Z-profili hariç diğer aksesuarların konulacağı yerler 3x5 cm ahşap çıta ile detayına uygun şekilde çıtalanmalıdır.
 4. OSB üzerine ILDIZBOARD lar  aşağıdan yukarıya doğru dizilmelidir.
 5. İlk sıra ILDIZBOARD ların  önü çıta kalınlığı ve kiremitin 2-3 cm dışarı taşacağı düşünülerek kesilmelidir.Kesilen ILDIZBOARD lar artık çıtalara dayanabilirler.
 6. ILDIZBOARD lar dört yanındaki kilitleme kanalları kullanılarak diğer lara kilitlenmelidir.
 7. çatı tamamen ILDIZBOARD ile kaplandıktan sonra aşağıdan başlanarak buhar dengeleyici saçağa paralel ve biniler 10 cm olacak şekilde ILDIZBOARD ların  üzerine serilmelidir. Rüzgarın izin vermediği durumlarda ILDIZBOARD lar ve buhar dengeleyici örtü çatıya küçük bölümler halinde de konulabilir.Buhar dengeleyici örtünün uçmasını engellemek için bazı yerlerinden çiviler ile OSB ye tutturulabilir.
 8. Kiremit aşağıdan yukarıya doğru  döşenmelidir.
 9. İlk sıra kiremitler yerleştirildikten sonra her kiremit arka çenesinden üsten  3 yerden 8cm ‘lik sunta vidası ile OSB ye vidalanmalıdır.
 10. 2. sıra kiremitler 1.sıra kiremitlerin arka çeneyi örtecek şekilde yarleştirilir ve böylece 1. sıra kiremitlerin vidaları kapanmış olur.
 11. 2. sıradaki her kiremit alnından, 4 noktadan 2,5-3 cm’lik siyah alçıpan vidası ile vidalanır, böylece ilk sıradaki kiremidin arka alnı ile 2. sıradaki kiremidin ön alnı birbirine vidalanmış olur.
 12. Sırt Mahya : sırtlarda 3x5 cm ahşap çıta ile üst üste 2 kat sırt tahtası yapılmalıdır. ILDIZBOARD sırt tahtasına dayanacak şekilde kesilmelidir.Kiremitler de sırt tahtasına dayanacak ve yukarı doğru 4-5 cm kıvrılacak şekilde kesilmelidir.Sırt tahtasına iki yanından kiremitler yanaştırıldıktan sonra üzeri sırt mahya  ile kapatılır ve sırt mahya  50 cm ara ile yanlarından sırt tahtasına vidalanır.
 13. Z Profili :Baca ve duvar diplerinde ILDIZBOARD baca veya duvara dayanacak şekilde kesilir, kiremit ise baca ve duvara dayandıktan sonra 5 cm yukarı kıvrılacak şekilde kesilir, kesilen ve duvara dayanan yerin üzeri z-profili  ile örtülür ve z profili 50 cm ara ile duvara çivilenir, z profilinin üstü ile duvar arası silikonlanır. Mümkünse z profilinin üstü 1 cm bükülerek ,duvarda yarık açılarak sıva içine sokulmalı ve üstü silikonlanmalıdır. Silikonlanan yerler ILDIZBOND rötüş takımının aynı renkteki kumu ile  kaplanmalıdır
 14.  Saçak Mahya : Çatı yan saçaklarına koyulan çıta üzerine bir sıra daha 3x5 cm çıta koyulmalıdır.Çıtalara dayanacak şekilde ILDIZBOARD kesilmelidir.Kiremit ise çıtaya dayandıktan sonra 5 cm yukarı bükülecek şekilde kesilmelidir. Saçak çıtasının üzerine saçak mahya koyularak yanşardan 50 cm ara ile vidalanmalıdır.
 15. Vadi dere:Dere yatağının her iki yanına 3x5 cm çıta ile araları 13 cm olacak şekilde dere yatağını hazırlayın, vadi dere profillerini çıtaların arasına yerleştirin  ve 50 cm ara ile vadi derede kulak yaparak çıta üzerine yatırın ve üstten çivileyin. Çıtalara ILDIZBOARD dayanacak şekilde ILDIZBOARD u kesin. Kiremitler vadi derenin içine 3,4 cm bükülecek şekilde kiremitleri kesin.
 16. Düz Levha: Çatı alınlarını kaplamak için, alnın ölçüsüne göre kesip bükerek düz levha ile alını kaplayabilirsiniz. Buun için alının düzgün bir şekilde tahta ile kaplanması gerekir. Ayrıca standart aksesuarların uymadığı yerlerde düz levhayı kesip bükerek özel aksesuar yaratabilirsiniz.
 17. İlk sıradaki kiremitler yukarıdan altındaki çıtaya çivilenmeli ve çivilerin üstü rotuşlenmelidir.

Galeri